Z hľadiska funkčnosti zváracieho horáka jednoznačne platí, že čím nižšia je jeho teplota a teplota jeho komponentov, tým lepšie výsledky je možné dosiahnuť pri zváraní. Aká je však optimálna teplota pre vodou chladený horák? A ako udržať plynovú hubicu a kontaktnú špičku bez rozstreku? 

Je prehriatie plynovej hubice problém?

Pri vysokých teplotách plynovej hubice dochádza k nalepeniu zváracieho rozstreku na jej steny. Plynová hubica ani kontaktná špička pokrytá rozstrekom nemôže efektívne plniť svoju funkciu. Zvyšuje sa riziko vzniku pórov z dôsledku nedostatočnej plynovej ochrany zvaru. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné hubicu častejšie meniť.

Vysoká teplota ma negatívny vplyv aj na kontaktnú špičku. Aj keď má špička účinné chladenie, prehriata hubica pôsobí na špičku silným efektom podobným peci, ktorý znižuje jej životnosť a zároveň urýchľuje jej opotrebovanie.

Ako sa meria teplota plynovej hubice?

V minulosti bolo ťažké efektívne porovnávať teploty plynových hubíc, pretože rozdiely v podmienkach a spôsobe práce mohli výrazne ovplyvňovať výsledky merania. Nasimulovaním zvárania s fixnou dĺžkou horenia oblúka sa nám však podarilo dosiahnuť kontinuálne zváranie, ktoré nám umožnilo presne porovnať teploty plynových hubíc. Laboratórny testom boli podrobené 5 m vodou chladené horáky Kemppi Flexlite GX a štyri horáky rovnakej kategórie od konkurenčných výrobcov.

Aká je ideálna teplota plynovej hubice?

Najlepší spôsob, ako znížiť množstvo rozstreku na horáku, je zabrániť jeho prilepeniu. Keď sa však teplota plynovej hubice začne šplhať k 200 °C, rozstrekovaný materiál je čoraz lepkavejší a je ho ťažké z hubice odstrániť. Nahromadenie rozstreku vo vnútri plynovej hubice spôsobuje zníženie plynovej ochrany. Existuje teda teplota, pri ktorej sa rozstrek nelepí? A dokáže plynová hubica túto teplotu udržať?

Počas nášho testu, trvajúceho 6 minút, bola teplota hubice Kemppi Flexlite GX približne 150 °C.

Bol to skvelý výsledok, pretože pri menších teplotách je pravdepodobnosť prilepenia rozstrekov výrazne nižšia. Zároveň sa predlžuje životnosť spotrebných dielov a kontaktná špička si zachováva optimálne vlastnosti pre plynulé podávanie drôtu.

Môže vám používanie horákov Kemppi Flexlite GX ušetriť peniaze?

Jednoznačne áno! Eliminácia prilepenia rozstreku a zabránenie prehriatiu kontaktnej špičky má priame finančné výhody. Predĺžením životnosti dýz a špičiek znižujete priamo náklady na spotrebné diely a na čas potrebný na ich výmenu.

Laboratórne testy ukázali, že vodou chladené horáky Kemppi Flexlite GX vykazujú vďaka unikátnemu dizajnu až o 35% nižšiu teplotu kontaktnej špičky.

Zváracie horáky Kemppi Flexlite GX znižujú celkové náklady na výrobu a zvyšujú produktivitu tým, že:

  • predlžujú životnosť plynovej hubice a kontaktnej špičky,
  • znižujú spotrebu spotrebného materiálu,
  • znižujú počet intervalov údržby horáka.
  • Vyžiadať cenovú ponuku

  • text

    Vami poskytnuté údaje spracúvame na základe čl.6 ods. 1 písm. b) NARIADENIA EURÓPSKEHO PARALAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov nájdete TU.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Zdieľaj článok na: